19 Nisan 2010 Pazartesi

huzur yaylası ve tandırı tanıyalım

HUZUR (=HIZIR=HINZIR=DOMUZ) YAYLASI ( İslahiye - Tandır Köyü)
TANDIR KÖYÜ
Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı olan Tandır Köyü; yemyeşil doğası, berrak akarsuları, ve Anadolu’muzun hangi köşesine giderseniz karşılaşmaya alışık olduğunuz, sıcak kanlı insanları ile keşfedilmeyi bekleyen yurdun cennet köşelerinden şirin bir köydür. Nüfusu yaklaşık 500'dür. Köylülerin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Üzüm, nar ve çeşitli sebzeler yetiştirilir.
Kışları köyde geçiren köylüler, yazları meşhur Huzur(hınzırlı) yaylalarında geçirirler. G Antep - Hatay karayolunda ilerlerken, Altınüzüm beldesini gördüğünüzde sola sapıp ilerlerseniz bu şirin köyü görürsünüz. Tandır halkı kış aylarında köyünde barınırken, baharla birlikte halk yaylalarına (Huzur Yaylası) çıktığı için; yazın köye uğrarsanız kimseyi göremeyebilirsiniz.
Niyetiniz serin ve çam kokusuyla donanmış tertemiz dağ havası almak yada belgesellerde görebileceğiniz birçok hayvanı doğal ortamında gözlemek ise size de sadece onların peşinden Huzur Yaylasına çıkmak düşer (17 km)
Elektriğin olmadığı, teknolojinin kirletmediği bu yöre 2006 ya kadar kimsenin arayıp sormadığı yerler arasında kalmış denilse de bu bilgi doğru değildir. Toprakları önceden Osmaniye sınırları içerisinde gösterilen Cefakar Tandır Halkının 500 yıllık Hınzırı Yaylası’nın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelen türlerden.
Uzun süren Osmaniye – Tandır sürtüşmesi orman kadastro ölçümleriyle Tandırlının aleyhine sonuçlar doğurdu ise de Huzur Yaylası Osmaniye’nin sınırları dışına çıkarılıp Gaziantep’e bağlanması ile rahat bir nefes almıştır. Osmaniye yaylası olan ZORKUN Yaylası’na (diğer yaylaları da dahil) neden kadastronun girmediği irdelenirse Tandır halkının cefası görülebilir.
Huzur yaylası parlak günlerine doğru hızla ilerliyor. Doğa aşıklarını buraya bekliyoruz. (yol asfalttır) görüşmek ümidiyle.
Lütfen pet şişelerinizi ve çöplerinizi yaylanın herhangi bir yerine atmayın.
Getirdiğiniz yerlere götürünüz!!

EN ÜNLÜ YERİ HINZIRI (DOMUZ) YAYLASIDIR.
HINZIRI ismi sonradan HUZUR diye değiştirilmiştir. Gaziantep’in İslahiye ilçesi Altınüzüm Beldesi’nin 20 kilometre batısında Nur Dağları üzerinde bulunan Huzur yaylasının turizme kazandırılması için yoğun bir çalışma başlatıldı.
Bölgeyi ziyaret eden Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, Huzurlu yaylasının turizme açılması ve bölgenin tabii güzelliklerinin korunarak mevsimlik yerleşime açılması için İslahiye Kaymakamlığı nezdinde bir dizi çalışma başlatılmasını istedi. İslahiye İlçesi Tandır Köyü sınırları içerisinde bulunun ve 1990 yılında Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm Yaylası” ilan edilen Huzurlu yaylası sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında yüzlerce çeşit kuşa da ev sahipliği yapıyor. Yolu asfaltlanan yaylada günü birlik gidip gelmenin yanında artık yörede oturan yüzlerce kişinin de Huzurlu yaylasında tatilini geçirmeye başladığı bildirildi.

İSLAHİYE HUZUR (=HIZIR=HINZIR=DOMUZ) YAYLASI
DOĞAL HASTAHANE:
Hınzırı yaylası havası suyu ile tam bir doğal hastahanedir. Verem, kanser hastalıklarına iyi gelen havası ve doğal su kaynakları; hazımsızlık gibi sıkıntısı olanlarında şifa bulacakları
bir yayladır. Suları ve havası çeşitli tıp kurumlarınca incelenmiş yararları tespit edilmiş, verem hastahanesi kurulmasına uygun raporlar tutulmuştur. Güçlü bir siyasi iradeyi ve cesaretli yatırımcıları sabırsızlıkla bekleyen huzur yaylası; kendi huzurunu tüm insanlığa paylaşmaktan her zamankinden daha hazırdır.
SİYASİ DURUMU:
Huzur yaylası çevresine daha çok huzur verebilmesi için çevresindeki siyasetçilerinden, börokratlarından ve iş adamlarından yardım ve yatırım beklemektedir.
1960'larda ilk taşıt yolu Adnan Menderes döneminde kazma-kürekle açıldı. Bu gün teknolojinin ulaştığı seviye göz önünde bulundurulursa İslahiye'deki siyasetçilerin karnelerinin pek parlak olmadığı görülür.
Zamansız ve habersiz yapılan tapu-kadastro çalışmalarında yayla sakinleri çıkılmaz bir cenderenin içine sokulmuş; yıllarca ekip biçtikleri toprakları elerinden alınmış ve orman sayılmıştır. Köylüye kendi evi dar edilmiştir.
Nur Dağlarının en güzel yaylası olan Huzur Yaylası dışında hemen hemen hiçbir yaylaya tapu-kadastro girmemiştir. Huzur halkının huzuru bu NEGATİF ayrımcılıkla bozulmuştur. Köy dışında yaşayanların toprakları önce orman, sonra hazine toprakları olarak peşkeşlenmiştir. Bu durumu düzeltmek için başta birinci görev yörenin milletvekili olan MAMMUT DURDU'YA düşmektedir. İki dönem milletvekili olan MAHMUT DURDU'NUN bu karmaşıklığı gidermesi beklenmektedir, huzur halkı tarafından.
ULAŞIM:
'Gazi Antep-Adana karayolu üzerinde bulunan Nurdağı ilçesi kavşağında İslahiye -Hatay karayoluna (güney) dönülür. Yol üzerinde bulunan Altınüzüm Beldesi’nden (asil adı Haltanlı) batıya dönülerek Kerküt - Hasanlök - Tandır köyleri ile Cıncıklı ören yerine (Manastır kalıntısı) giden yola sapılır. Bağlar, bahçeler arasından geçen Tandır köyünden sonra dik virajlı, çam, maki türü ağaçların çevrelediği 20 km. stabilize yolla Huzur Yaylasına varılır.
HUZURA KAVUŞMAK SADECE 20 DAKİKA…

YÖRE ADLARI:
Tahtalı, xamo, Havşu, Burunsuz, KALAYCI BATIRAN
ÖZELLİKLERİ: Tahtalı, xamo, Havşu tepeleriyle Burunsuz gediğinin çevrelediği çok geniş bir tabana yayılan yayla; çam, sedir, köknar, çınar, kızılağaç, ardıç türü ağaçların çevrelediği ve çok miktarda kaynak suların beslediği yaylalar topluluğundan oluşmaktadır.
YAYLAMIZDAKİ AĞAÇ TÜRLERİ:
1-Sarıçam (Pinus sylvestris)
2-Kayın (Fagus sp.)
3-Karaçam (Pinus nigra Arnold.)
4-Sedir (Cedrus libani A.Rich.)
5-Kızılçam (Pinus brutia Ten.)
6-Göknar (Abies sp.Mill.)
7-Ladin (Picea orientalis (L) Link.)
8-Fıstıkçamı (Pinus pinea L.)
9-Ardıç (Juniperus sp.L.)
10-Servi (Cupressus sempervirens L.)
11-Meşe (Quercus sp. L.)
12-Gürgen (Carpinus sp. L.)
13-Kızılağaç (Alnus glutinosa Mill.)
14-Dişbudak (Fraxinus sp. L.)
15-Çınar (Platanus orientalis L.)
16-Kavak (Populus sp.L.)

Tandır Köyü’nden gelen insanların elma, armut, kiraz, vişne ağaçları ile mevsimine göre çilek, salatalık, domates, biber gibi sebze ve meyve yetiştirmek üzere, küçük toprak parçalarını değerlendirmeleri, hayvancılıkla uğraşmaları, yaylaya farklı bir canlılık katmaktadır.
Buz gibi kaynak suları ile dağlardan inen kar sularının beslediği küçük dereler ve diğer kaynak sularının beslediği, kardelen, nergis, sığırkuyruğu, papatya, yabani siklamen, lale, mantıvar ve diğer çiçeklerle dağ çayırlarının kapladığı görülmeye değer bir yayladır.

KONAKLAMA-YEME-İÇME:
Yayla evlerinden yöre halkı faydalanmaktadır. Yaylada kamp kurmak isteyenlerin çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında götürmeleri gerekir.
kaynak: TANDIR KÖYÜNÜN ÖZ EVLADI ÖĞRETMEN, orhan YILDIRM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder